Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Stredná odborná škola technická VrábleHľadať
 
 

Mechanik číslicovo riadených strojov

2412 K Mechanik číslicovo riadených strojov

 

Absolvent odboru je kvalifikovaný pracovník, ktorý vykonáva samostatné čiastkové i celkové práce a riadenie prác pri montáži, rekonštrukciách, opravách, kontrolách revíziách, nastavovaní, údržbe a inštalácii elektrických, elektromechanických a elektronických systémov obrábacích strojov s číslicovým riadením, výrobných centier a liniek. Abslovent vie identifikovať strojové súčiastky, požívať odbornú terminológiu typickú pre strojárstvo a ostatnú kovospracujúcu výrobu, rozoznávať a charakterizovať strojové súčiastky a mechanizmy používané v strojárstve, konštruovať jednoduché montážne celky, realizovať technické výpočty s použitím odbornej technickej literatúry a noriem.

 

cad-cam-software.jpg

Odbor vychádza z požiadaviek trhu práce a je garanciou uplatniteľnosti absolventa. Jedná sa o kombináciu zručností a vedomostí z oblasti elektrotechniky a strojárenstva. Absolvent má preto  vedomosti z oblasti slaboprúdovej aj silnoprúdovej elektrotechniky, rozoznáva elektrické súčiastky a komponenty, samostatne navrhuje rôzne zapojenia s využitím teoretických vedomostí. Diagnostikuje elektrické obvody pomocou najmodernejších elektrických meracích prístrojov. Veľký dôraz sa kladie práve na získanie praktických vedomostí a zručností, a preto študenti počas štúdia vykonávajú odbornú prax priamo u potenciálneho zamestnávateľa. 

Absolvent sa uplatní:

-         obsluha konvenčných obrábacích strojov s rozličným stupňom automatizácie

-         obsluha, nastavovanie, a programovanie CNC strojov

-         vykonávanie činností v technickej príprave výroby

-         riadenie pracovného tímu

-         samostatná podnikateľská činnosť v oblasti tvorby riadiacich programov CNC strojov  pre menšie podnikateľské subjekty


 
ÚvodÚvodná stránka